17 Aralık 2011 Cumartesi

Baybars Altuntaş ve "Çırakları"

Saat yaklaşık 02:10. Ben yarı uykulu gözlerle buradayım. "Umut derdin ne de bu saatte oturmuş yazı yazıyorsun?" diye soracak olursanız az önce gördüğüm bir "girişimcilik" fırsatı(!) inanılmaz derecede ilgimi çekti, sizlerle paylaşmak için sabırsızlandım:)

Herşey Reyhan Cepik'in şu iletisini görmemle başladı:

Verilen linke tıkladığımda Baybars Altuntaş'ın web sitesinde çırak aradığını söylediği ilanı ile karşılaştım. Baybars Altuntaş deyince hemen aklınızda canlanmayabilir ama Dragons' Den'deki saçsız amca dersem aklınıza gelecektir. İlan aynen şöyle:
Bakınca girişimci adaylarına çok güzel bir fırsat sunuluyor. Siz Baybars beyin "çırak"ı olmak ve kişisel iş ağından faydalanmak karşılığında kendisine 10.000$+KDV veriyorsunuz. Bu ücreti sizin gibi vermiş 4 arkadaş daha kendisinin 6 ay çırağı oluyorsunuz. Sizi nereye giderse yanında götürüyor. Bu basın toplantısı olur, yurt dışı gezi olur, bayi tanıtımı olur, anlayacağınız programda yok yok...Ama bu arada yapacağınız bütün gezilerdeki masraflar da şahsınıza ait. İşte ingilizceydi, üniversite eğitimiydi, bilmem neydi diğer şartlar ottan saptan.


Şimdi burada bir tezat var. Baybars Bey kendi web sitesinin Dragons' Den kısmında diyor ki:


AİLEDEN ZENGİN İŞ ADAMI EJDERHA OLMAZ

Girişimcilerin iş fikirlerini anlattıkları ve ortaklığa ikna etmeye çalıştıkları yatırımcılar kesinlikle aileden zengin iş adamları olamıyor. Kendi işini kendisinin büyütmüş olması şartı aranıyor. Kendini var etmemiş iş adamı, bu yarışmada yatırımcı koltuğuna oturamıyor. Haftasonu yayınlanması planlanan programın ilk sezonu 6 bölüm olacak. Dileyen yatırımcı 6 bölümün sonrasında başlayacak ikinci sezonda da programa devam edebilecek.

E burada bir mantık hatası var! Aileden zengin iş adamı Ejderha olmaz diyen adam, 10.000$+KDV+6 ay boyunca bütün yurtiçi/yurtdışı masraflarını kendiniz karşılamanız koşuluyla, sizi iyi bir girişimci yapacağını iddia ediyor. Şimdi kendimce düşündüm kendisinin  mutlaka yoğun bir programı vardır. Sürekli gezilerde olduğunu/olacağını düşünürsek, diyelim ki İngiltere'ye gitti. Siz de "çırak" olarak peşine takıldınız. "Baybars abi sen Hilton'da takıl, ben pansiyonda kalacağım." mı diyeceksiniz? Bu 6 ayda, bu iş adamının gezi temposuna ayak uydurabilmek için cebinizden yapacağınız masraf, 10.000$+ KDV'nin devede tüy kalmasına neden olacaktır! E madem bu kadar paranız var, şahsi ağ kurmak için kendisinin peşinden para saçacağınıza, güzel bir iş planıyla hayallerinizi hayata geçirmeniz daha mantıklı değil mi? Bu kadar parayı toplayabilecek bir taze üniversite mezunu/öğrencisi, Baybars beyin iş ağına ihtiyaç duyar mı? Yoksa zaten aileden benzer bir ağa sahip midir?


Yine kendi web sitesindeki logo tasarımından hayat görüşünün "Önce kazan, sonra harca" olduğunu değerlendirdiğim Baybars Bey'in daha okulu yeni bitirmiş/bitirecek gençlere "Gelin bana 10.000$+KDV verin, 6 ay da ben nereye siz oraya, o parayı de cebinizden karşılayın." demesi samimiyetten uzak göründü. Çünkü daha üniversite öğrencisi veya taze mezunu bir gencin bu paraları kendi kazanmış olma ihtimali sıfır. Eğer kazanmışsa da o iş ağına ihtiyacı zaten yok demektir. Bence girişimci demek işi biraz da amatör ruhla başlayıp gittikçe profesyonele taşıyacak adam demek. Şahsen bu meblağı harcayabilecek birisi olsam kendisinin iş ağıyla tanışmak için çarçur edeceğime, bir girişimde değerlendirmeyi tercih ederdim. Kendimi Baybars beyin iş ağındaki herhangi bir insan yerine koyuyorum. Böyle bir maceraya bu kadar para dökecek bir adamı ne işe alırım, ne bir iş kursa onunla iş yaparım diye düşünüyorum. Kendisine "çırak" olacak arkadaşlara başarılar diliyorum.

Benim Reyhan Cepik'e verdiğim tepki şöyle oldu:

Listemdeki comTalks kurucularından Sinan Ata da benzer bir tepki vermiş:

Baybars Bey mutlaka ki hem ülkemiz hem de dünya standartlarında kabul görmüş bir girişimci. Fakat bu girişimi bence biraz insafsızca olmuş. Siz ne düşünüyorsunuz? Teklif çok makul de biz mi yanlış düşünüyoruz? Yoksa ortada ederini bulmayacak bir teklif mi var?
3 yorum:

  1. çok doğru. samimiyetten uzak ve soytarılık.

    YanıtlaSil
  2. Bugün Baybars Bey'in Girişimcilik seminerine katıldım ve 2 saat boyunca kendini, yaptıklarını övüp duran biriniin hayat hikayesini dinleyip çıktım. Benzer semineri üniversite yıllarımda Acun'dan da dinlemiştim. Her ortamda nasıl işinin rast gittiğini, nasıl da ballı bir insan olduğunu ballandıra ballandıra anlattı ama kendisini övmeden, göklere çıkarmadan, ben başardım ama şans hep benimle oldu diyerek. Baybars Bey bende maalesef Acun kadar saygı uyandırmadı bugün. Sıcakkanlı oluşu insanlara samimi gelebilir ama bugün bir bayan ona bir soru sorarken, bayana siz devam edin lütfen deyip bir görevliyi sahneye çağıran, ona aynı esnada fotoğraf çektiren biri bende asla ama asla saygı uyandıramaz. Konuşan hanımefendiyi dinlemeyerek, o esnada başkalarıyla konuşarak inanılmaz gözümden düştü. Kitabını okumadım ama muhtemelen bugünkü seminerinde konuştuklarını anlatmıştır. Kitapyurdu.com'dan kitabın iç sayfalarına baktım, öyle görünüyor. Ayrıca sanırsınız Obama ile bir gün boyunca oturup girişimciliği tartışmışlar. Kendisinin misyonu sadece Başbakanımzın yazdığı mektubu elden ona götürmekmiş aslında. Kitleleri nasıl kendine bu hayran bıraktı, nasıl peşinden sürüklüyor, nasıl kitabı bu kadar çok satılabiliyor anlamıyorum... 10.000 USD + KDV talep edip çırak yetiştireceğini söyleyen biri olarak da girişimcilikte başarıszlığın kitabını yazmış bence... Nedense böyle bir girişimden bugün hiç söz etmedi...

    YanıtlaSil
  3. Sayın Arıcı ayrıntılı yorumunuz için teşekkür ederim. Evet kendisi sıcakkanlı tavırlarla hayran kitlesini sürekli genişletiyor. Twitter'da sürekli yeni konferanslardan ve konferans çıkışlarında insanların yolladıkları mentionlardan bahsederek bile reklamını yapıyor. Bu çırak meselesi oldukça tepki çektiğinden o konuya hiç girmiyor sanırım ama eminim ki o parayı verip sessiz sedasız çırağı olacak adamlar da bulacaktır.

    YanıtlaSil